Synagogi, zabytki żydowskie

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Kraków to nie tylko najbardziej znane atrakcje Rynku Głównego i Starego Miasta, ale również obiekty i trasy, które związane są z inną stroną tego miasta. Bardzo interesująca Trasa zabytków żydowskich, która znajduje się na terenie dzielnicy Kazimierz. Założycielem dzielnicy, która dawniej była osobnym miastem, był Kazimierz Wielki, stąd ta nazwa. Kazimierz jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów, zarówno wśród młodych osób chcących się zapoznać z dawną historią, jak i wśród turystów z zagranicy, często z Izraela.

synagoga staraZnajdziemy tu wiele interesujących i pięknych obiektów, zwłaszcza obiektów architektury sakralnej. Poczynając od Centrum Kultury Żydowskiej możemy wędrować trasą słynnych synagog, takich jak synagoga Tempel, Izaaka, Kupa, Wysoka Synagoga. Gdy dotrzemy do ulicy Szerokiej, spotkamy się z nagromadzeniem obiektów związanych z kulturą żydowską. Znajduje się tam największa synagoga, która jest dostępna do zwiedzania przez turystów. Jest to Synagoga Stara, najstarsza budowla żydowska znajdująca się w Polsce, gdyż została zbudowana w XV wieku. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne, w którym możemy podziwiać eksponaty związane z kulturą żydowską. Na ulicy Szerokiej znajdują się również inne synagogi, jak również stare restauracje serwujące kuchnię żydowską.

Wczuj się w atmosferę Kazimierza

Prócz zwiedzania możemy również wczuć się całkowicie w atmosferę tego miejsca. Warto odwiedzić także cmentarz żydowski, księgarnie i muzea, które licznie znajdują się na terenie Kazimierza. Są to niesamowite miejsce, zupełnie różne od tych, które znamy ze Starego Miasta. Tam króluje przepych, wszystko jest zatłoczone i pełne bogactwa. Natomiast na terenie żydowskiego Kazimierza możemy odwiedzić małe kawiarnie i księgarenki, które czasami są nawet całkowicie wyludnione. Żydowskie zabytki posiadają atmosferę kameralności i ducha obcej kultury, która niegdyś była nam przecież bardzo bliska. Bez wątpienia Kazimierz jest jedną z większych atrakcji turystycznych Krakowa, mimo że całkowicie odmienną od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

About Dagmara Skubisz