Muzeum Sztuki Współczesnej

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Zwiedzanie Krakowa jest niczym otwieranie rogu obfitości – im dalej się zagłębiamy, tym więcej wspaniałości możemy znaleźć. Kraków jest niesamowitym miastem, które pełne jest atrakcji turystycznych, zabytków, obiektów kulturalnych i sportowych, jak również ciekawych miejsc, w których można miło spędzić czas. Wybierając się na wycieczkę do Krakowa, powinniśmy na taki wyjazd przeznaczyć co najmniej kilka dni, gdyż nie sposób jest zapoznać się z dobrodziejstwami miasta w ciągu zaledwie jednego dnia.

muzeum sztuki współczesnej - widok z zewnątrzDla osób, które już niejednokrotnie odwiedziły Kraków i doskonale znają jego podstawowe zabytki takie jak Wawel, czy Kościół Mariacki, też znajdzie się coś ciekawego. W Krakowie powstają bowiem stale nowe obiekty, muzea, centra kulturalne, teatry czy inne miejsca, w których możemy zobaczyć, jak tradycja starego miasta polskiego spotyka się z nowoczesnością. Takim miejscem jest właśnie otwarte rok temu Muzeum Sztuki Współczesnej, MOCAK, jedyne takie muzeum w Polsce całkowicie poświęcone promocji nowoczesnej sztuki. Wspomniane zostało, że miejsce to łączy tradycję i nowoczesność. Dzieje się tak dlatego, że położone jest w dzielnicy Podgórze, w otoczeniu starych kamienic i w bezpośredniej bliskości muzeum Fabryka Schindlerra, a której turyści mogą zobaczyć, jak wyglądał Kraków z czasów okupacji. Jednak wracając do MOCAK-u, jest to nie tylko muzeum, ale cały obiekt jest niezwykle interesujący. Budynek posiada ciekawą formę architektoniczną i jest bardzo przestronny. Poruszając się po terenach wystaw wędrujemy po nieregularnych pomieszczeniach, umieszczonych na różnych poziomach, z niekonwencyjnymi przejściami i schodami.

Dzieła są wyeksponowane tak, by najlepiej przekazać myśl przewodnią artysty, nieraz bardzo skomplikowaną. Sztuka nowoczesna jest często trudna w interpretacji, ale w MOCAK-u pomogą nam w tym obszerne opisy i analizy obiektów czy instalacji, które znajdują się przy każdym eksponacie. Zatem jeśli mamy ochotę poznać nieco inne oblicze Krakowa, w jego bardzo nowoczesnej odsłonie, to bez wątpienia powinniśmy odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej.

About Dagmara Skubisz