Krakowskie teatry

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Kraków jest kojarzony przede wszystkim jako miasto artystów, muzyków, aktorów. Magiczna atmosfera, jaką ewokuje to miasto sprawia, że przybywają do niego rzesze turystów, by choć na chwilę zapomnieć o zgiełku, pracy i zamieszaniu dnia codziennego. Można zagubić się w krakowskich uliczkach, zapomnieć o wszystkim popijając kawę w jednej z kameralnych kawiarenek, czy chodzić po niezliczonych muzeach, galeriach, by delektować się sztuką.

teatr bagatelaKraków to także miasto Teatrów, i to jednych z najlepszych w Polsce. W samym centrum znajdują się Teatr Stary, Teatr Słowackiego, Barakah, Scena Teatru Stu, Bagatela, Groteska, Teatr Współczesny a nieco dalej Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Ludowy, a także scena przy krakowskiej PWST, teatry studenckie, eksperymentalne, alternatywne i inne. Do Krakowa zjeżdżają ludzie z całej Polski i z zagranicy by oglądać najnowsze premiery wybitnych reżyserów, z najlepszą obsadą aktorską. To do Krakowa przyjeżdżają wycieczki szkolne, tylko po to by wybrać się do teatru i nie zapomnieć czym jest kultura wysoka. Niestety w dzisiejszych czasach praktyka chodzenia do teatru zaczyna zanikać. W mniejszych miastach teatr postrzega się jako coś ekskluzywnego, z wyższej półki i niedostępnego dla przeciętnego człowieka.

Często bowiem w małych miastach jest jeden teatr, do którego bilety mogą być dość drogie. Jednak Kraków ze względu na dużą ilość teatrów i wsparcie ze strony władz miasta może zaoferować swoim gościom bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę repertuarową. Przedstawienia odbywają się cały tydzień, w niektórych teatrach również w wakacje. Ciągle organizowane są różne promocje i rabaty, by zachęcić ludzi do wizyt w teatrze i obcowania z prawdziwą sztuką na co dzień. Poza tym teatry w Krakowie takie jak Słowackiego, Stary, czy Groteska, są wspaniałe nawet ze względu na budynek i wnętrze. Przekraczając ich progi od razu czujemy się lepiej, mamy bowiem kontakt z czystym pięknem i sztuką, której na co dzień niestety nie możemy doświadczać w dużych ilościach.

About Dagmara Skubisz