Sukiennice, Muzeum pod Sukiennicami

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Odwiedzając Rynek Główny w Krakowie nie sposób nie dostrzec i odwiedzić pięknych Sukiennic, które w swych wnętrzach mieszczą wiele atrakcji zarówno dla dorosłych turystów jak i dla dzieci. Sukiennice - widok od zachoduBudynek sam w sobie jest niezwykle interesujący, gdyż można na nim zaobserwować przemiany jakie dokonywały się w średniowieczu, w gotyku, w renesansie. W XIX wieku Sukiennice uległy przebudowie, jednak zachowały swą pierwotną formę kramów. Z jednej strony funkcjonują one tak jak kilka wieków temu, jako kramy pełne różnorodnych towarów.

Sukiennice dziś

Dzisiejsze stragany mieszczą bardzo kosztowne i przepiękne produkty, często tradycyjne wyroby polskie wykonywane ręcznie przez ludowych artystów, czy znakomite firmy. Prócz tego w Sukiennicach mieści się wiele słynnych kawiarni, w których możemy napić się pysznej kawy spoglądając nostalgicznie w kierunku Kościoła Mariackiego, w którego wieży odgrywany jest hejnał. Dla miłośników sztuki sukiennice oferują wspaniałe muzeum malarstwa polskiego i rzeźby. Sale wystawowe podzielone są na okresy w sztuce i mieszczą dzieła największych polskich twórców. Muzeum było jakiś czas temu odnowione, dzięki czemu dzieła są jeszcze wspanialej wyeksponowane, a zwiedzanie jest przyjemniejsze. Nie lada atrakcją dla młodych i starszych turystów jest muzeum znajdujące się w podziemiach Rynku Głównego, do którego wchodzi się właśnie poprzez Sukiennice.

Podziemia

Jest to nowoczesne muzeum stworzone z wielkich rozmachem. Interaktywne technologie i ciekawe rozwiązania pozwalają zobaczyć, jak wyglądało życie w Krakowie w czasach średniowiecza. Można nie tylko podziwiać wspaniałe eksponaty, ale również zobaczyć filmy, odtworzone zakłady pracy, domostwa, a nawet dotknąć niektórych atrap i okazów. Wszystko zaprojektowane jest tak, aby muzeum żyło, było atrakcyjne i dynamiczne. Jak widać po tym niezwykle skrótowym opisie, mnogość atrakcji turystycznych w Sukiennicach sprawia, że jest to bez wątpienia obiekt turystyczny godny uwagi, który zadowoli gusta różnych gości, w różnym wieku.

Film z otwarcia muzeum – iluminacja Sukiennic

Mapa


Wyświetl większą mapę

About Dagmara Skubisz