Kopce krakowskie

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Jeśli mamy ochotę na nieco inną od tradycyjnej formę zwiedzania atrakcji Krakowa, to powinniśmy się na pewno zainteresować krakowskimi kopcami. Kopiec Kościuszki w KrakowieSą to wpisane w krajobraz miasta cztery nasypy ziemne, z każdym z nich wiąże się jakaś historia i każdy znajduje się w odmiennej części miasta. Należy bowiem podkreślić, jaką funkcję w przeszłości pełniły te obiekty. Były one swego rodzaju naturalnymi pomnikami upamiętniającymi sławnych ludzi i ich czyny. I tak dzięki temu mamy kopce Kościuszki, Krakusa, Piłsudskiego i Wandy.

Trasami krakowskich kopców można wybrać się na całodzienną wycieczkę, albo wybrać jeden z nich na przyjemny spacer. Tak wygląda na przykład trasa na kopiec Kościuszki, która prowadzi przez malowniczą okolicę, która dawniej była austriackimi fortyfikacjami, a dziś porośnięta jest lasem, znajduje się tam również piękny cmentarz i wille.

Kopiec Kościuszki - widok na wawel

Kopiec Kościuszki jest doskonałym punktem widokowym w Krakowie. Rozpościera się z niego panorama na całe miasta, skąd dostrzec możemy niby z lotu ptaka jego najważniejsze obiekty. Kopiec ten ma dwieście lat i wiążą się z nim piękne wspomnienia tradycji narodowych bitew i zrywów. Kopiec Piłsudskiego można odwiedzić spacerując piękną trasą z kopca Kościuszki. Na nim znajduje się ziemia z pól bitewnych wszystkich miejsc walk podczas I wojny światowej. Jest to więc miejsce zarówno malownicze, jak i przepełnione historią.

Najstarsze kopce Krakowa

Kopce Krakusa i Wandy znajdują się w innych częściach Krakowa, odpowiednio na Podgórzu i na Nowej Hucie. Są one nieco mniejszymi obiektami, za to najstarszymi w porównaniu do poprzednich. Kopce te nie mają konkretnych historii, krążą na ich temat tylko legendy, których zapisy można było odnaleźć w dawnych kronikach. Niektórzy wiążą historię ich powstawania z obecnością plemion Celtyckich na tych terenach, ale są to oczywiście tylko domysły. Kopce znajdujące się w Krakowie są pomnikami historii, a dzisiaj również wspaniałej przyrody, co zapewniły im władze miasta dbające o tego typu obiekty. Jeśli zatem mamy ochotę poznać Kraków od nieco innej strony, warto wybrać się na wycieczkę po miejskich kopcach.

MAPA – Trasa przez wszystkie kopce Krakowa – 23,5 km


Wyświetl większą mapę

About Dagmara Skubisz