Wawel

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Bez wątpienia Kraków jest najpiękniejszym polskim miastem, w którym ilość atrakcji turystycznych na metr kwadratowy znacznie przewyższa wszystkie inne miasta.

Wawel - widok z Mostu DębnickiegoJednym z głównych zespołów zabytkowych i niewątpliwych atrakcji Krakowa stanowi wzgórze wawelskie wraz ze wspaniałym Zamkiem Królewskim i bazyliką archidiecezjalną. Wzgórze wraz z z całym zespołem pałacowym unosi się dumnie nad miastem, prezentując się w swej okazałości zarówno za dnia jak i nocą, kiedy niesamowita iluminacja oświetla to magiczne miejsce.

Wawel, bo przecież tak popularnie nazywamy ten zespół obiektów turystycznych, znajduje się na terenie dzielnicy Starego Miasta i jest obowiązkowym elementem zwiedzania każdej wycieczki, zarówno zorganizowanej jak i prywatnej. Na uwagę turystów zasługują szczególnie wnętrza wspaniałego Zamku Królewskiego, który jest doskonale przygotowany dla zwiedzających. Budynek zaczął powstawać już w XIV wieku, ale od tego czasu przez stulecia był przebudowywany wedle obowiązujących mód. Kraków był przecież przez wieki stolicą Polski, a na zamku koronowano kolejnych władców. Obecnie zamek jest pięknie odnowiony i przygotowany do podziwiania przez turystów. Możemy w nim zwiedzać wnętrza komnat królewskich, zbrojownię, królewskie krypty, prywatne apartamenty królewskie czy Skarbiec.

Wawel - DziedziniecNa uwagę zasługują również dziedziniec kościoły wchodzące w skład zespołu pałacowego, które były przebudowane za czasów renesansu przez Bartolomeo Berrecciego. Kościół archidiecezjalny jego projektu wraz z połyskującą złotą kopułą stanowi nieodłączny element zabudowy dziedzińca. Wszystko to znajduje się na malowniczym wzgórzu otoczonym murami, u podnóży których stoi symboliczny, blaszany smok i płynie Wisła. Bez Wawelu pełnego zabytków, Kraków nie byłby taki sam. Dlatego też każdego roku odwiedzają go tysiące turystów z całego świata i obowiązkowe wycieczki ze polskich szkół. Spoglądając na Wawel z daleka, dumni jesteśmy z piękna naszego kraju.

Mapa


Wyświetl większą mapę

About Dagmara Skubisz