Kościół Mariacki

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Od sześciuset lat wznosi się nad Rynkiem Głównym w Krakowie, a muzyka unosząca się z jego wieży o każdej pełnej godzinie jest znana na całym świecie – Kościół Mariacki. Kościół MariackiNie sposób odwiedzić Krakowa bez zwiedzania tego niezwykłego obiektu architektonicznego, który potocznie zwany jest Kościołem Mariackim, ale tak naprawdę jest to bazylika, a właściwie Kościół Archidiecezjalny pw. Marii Panny.

Jest to jeden z najbardziej znanych na całym świecie polskich zabytków, a hejnał, który grany jest w południe z jego wieży gromadzi pod murami kościoła dziesiątki turystów, a przed odbiornikami radia tysiące słuchaczy Programu Pierwszego Polskiego Radia. Aby zwiedzić ten niezwykły kościół trzeba się uzbroić w cierpliwość, albo przyjść w godzinach, w których pojawia się nieco mniej turystów. Rzadko jest to możliwe, gdyż Kościół Mariacki jest niemal zawsze oblegany, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, gdzie jest podziwiany ze względu na swą wspaniałą architekturę. Kościół był budowany na przełomie XIV i XV wieku, kroniki Długosza wspominają jednak że już w XII wieku na początku powstał jako surowy budynek w stylu romańskim. Częściowo na nim wzniesiono gotycki kościół, o bardziej dekoracyjnym charakterze. Przez lata był przebudowywany i wzbogacany o kolejne elementy.

Pod koniec XV wzniesiono w Kościele Mariackim słynny drewniany ołtarz wykonany przez wielkiego artystę – Wita Stwosza. Jest to arcydzieło rzeźby gotyckiej, które do dziś zachwyca swym kunsztem i wielkością. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kościoła znajdziemy wiele interesujących elementów architektonicznych i dzieł sztuki, które zachwycają turystów z całego świata. Opis wszystkich części kościoła byłby niezwykle żmudny, poza tym straciłoby na uroku jego zwiedzanie, gdybyśmy przybliżyli wszystkie te szczegółu. Nie ulega więc wątpliwości, że Kościół Mariacki nie bez powodu jest najsłynniejszym polskim i krakowskim zabytkiem. Dlatego też odwiedzając Kraków umieśćmy go na pierwszym miejscu naszej listy obiektów i atrakcji, które chcemy zwiedzić.


Wyświetl większą mapę

About Dagmara Skubisz