Kazimierz

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Niektórzy turyści i mieszkańcy Krakowa są już znudzeni okolicami Starego Miasta i Rynku Głównego, które dzień i noc przepełnione są hordami turystów, którzy czasami nie potrafią się kulturalnie zachować. Niestety, czy stety, Kraków jest najpiękniejszym miastem w Polsce, a w okolicach Ryku Głównego zgromadzone są jego największe i najsłynniejsze zabytki. Jeśli jednak pragniemy poznać Kraków od nieco innej, spokojniejszej i bardziej klimatycznej strony, to powinniśmy wybrać się do dzielnicy o nazwie Kazimierz.

cmentarz żydowski na KazimierzuWśród mieszkańców Krakowa i studentów dzielnica ta od lat budzi zachwyt i wielką popularność, ale inną niż centrum miasta. Otóż Kazimierz był dawniej dzielnicą żydowską, co da się zauważyć na każdym kroku. Spotkamy tam wiele muzeów, księgarni żydowskich, a także liczne synagogi, kawiarnie i restauracje żydowskie, sklepy. Na ulicach często można zobaczyć Żydów w tradycyjnych strojach i uczesaniach, co dla osób pochodzących z mniejszych miast może stanowić interesujące przypomnienie historii, która przecież wciąż żyje. Kazimierz jest niezwykle kameralną dzielnicą, wraz ze swoimi wąskimi uliczkami, wśród których można się zagubić. Nie znajdziemy tam wiele sklepów, przedstawicieli sieci komórkowych, czy kramów z tandetnymi pamiątkami. Zamiast tego będą stare kamienice, piękne w dzień i straszne w nocy, targi staroci na Placu Nowym, interesujące i nietypowe restauracje.

Kawiarenki

Kazimierz to także słynne kawiarnie, które pełne są starych mebli, klimatycznego wystroju i światła świec. W ich wnętrzach można spotkać prawdziwą krakowską bohemę i poczuć w pełni atmosferę magicznego Krakowa. Na Kazimierzu znajdują się również słynne krakowskie zapiekanki, wielka atrakcja dla młodych ludzi, niepowtarzalna w całej Polsce, czyli okrągły budynek, w którym znajdują się dziesiątki okienek serwujących różne rodzaje pysznych zapiekanek. Tani, pyszny i sycący posiłek dla osób zwiedzających Kraków, szczególnie nocą, gdy restauracje i sklepy są zamknięte. Kazimierz jest niezwykle atrakcyjną dzielnicą, posiada wiele obiektów godnych uwagi, ale sam w sobie jest po prostu magiczny i nigdy się nie nudzi.

Mapa


Wyświetl większą mapę

About Dagmara Skubisz