Poza miejskim zgiełkiem – krakowskie Zoo

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Kraków potrafi wciągnąć. Zwiedzanie samego Starego Miasta pochłania sporo czasu, a na odwiedzenie czekają jeszcze przecież liczne muzea, Kazimierz, Podgórze i mnóstwo innych atrakcji . Zmęczeni zwiedzaniem możemy wybrać się na spacer w spokojniejszym miejscu i odwiedzić Las Wolski. A przy okazji zobaczyć podopiecznych krakowskiego ogrodu zoologicznego.ZOO Kraków - wyjście

Długa historia

Krakowski Ogród Zoologiczny ma już ponad 80 lat. Został otworzony w 1929 roku, w obecności ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Tradycja hodowli egzotycznych zwierząt w Krakowie jest jednak dużo starsza. Pierwsze menażerie, czy też zwierzyńce królewskie, pojawiły się tu już w średniowieczu – była to popularna atrakcja na dworach władców. Najwcześniejsze informacje o egzotycznych zwierzętach pochodzą z 1406 roku, kiedy to do grodu Kraka sprowadzono parę lwów z Florencji. Pierwsze w pełni funkcjonalne, choć niewielkie Zoo, powstało tutaj natomiast w 1895 roku w Parku Krakowskim; funkcjonowało jednak jedynie kilka lat.
W obecnym kształcie krakowskie Zoo funkcjonuje od 1963 roku.

Prawdziwy król Julian i inne zwierzęta

Wycieczka do krakowskiego Zoo może dostarczyć sporo przyjemności zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dla najmłodszych przygotowane jest specjalne miejsce, zwane Mini Zoo, gdzie nie tylko mogą zobaczyć zwierzęta, lecz także nakarmić je czy pogłaskać. Swoje wybiegi maja tu tylko oswojone, zupełnie niegroźne gatunki – sympatyczne świnki wietnamskie, kózki, miniaturowe króliki czy osiołki.
Najmłodszym sporo frajdy może również dostarczyć obserwowanie karmienia uchatek czy słoni. Krakowskie Zoo może się pochwalić opieką nad przedstawicielami kilku naprawdę rzadkich, ginących gatunków. Są wśród nich irbisy, które od kilku lat regularnie dochowują się tutaj młodych. W zoo rezyduje poza tym kilka innych gatunków dużych i małych kotów a także m.in. : kilka gatunków antylop, małpy, wydry, hipopotami karłowate i surykatki. Ostatnio w ogrodzie pojawił się również młody lemur katta, świetnie kojarzony dzięki przedstawieniu jednego z jego krewnych jako króla Juliana w kreskówce „Madagaskar”.

Mapa


Wyświetl większą mapę

About Dagmara Skubisz